پیوند ها

آخرين به روز رساني: دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 12:07 /
پرسش و پاسخ ریه
Dr-aliyannezhad

 

 

 

 

 

 

مشاور: دکتر رسول علیان نژاد

فوق تخصص ریه

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلاندر خصوص اختلال خواب چه توصیه هایی دارید؟

داشتن خواب خوب از ضروریات زندگی سالم می باشد و باعث رفع خستگی و شادابی صبحگاهی بعد از کار وتلاش روزانه میشود لذا اختلالات خواب معمولا بصورت عدم رفع خستگی ،کسالت  و خواب الودگی بعد از خواب شبانه می باشد ، لذا در صورتیکه فردی علایمی دارد که نشان دهنده احتمالی اختلال خواب است لازم است جهت انجام بررسیهای تشخیصی و در صورت لزوم انجام تست خواب به متخصص ریه مراجعه نماید. به طور کلی توصیه هایی جهت داشتن خواب بهتر برای همه افراد از جمله افراد دارای مشکلات خواب وجود دارد که در زیر ارایه می شود.

ادامه مطلب...
 

چه زمانی باید از اکسیژن استفاده کرد؟

به طور کلی جانبازان شیمیایی خیلی کم نیاز به اکسیژن دارند و جهت بررسی افرادی که نیاز به اکسیژن دارند لازم است گازهای خون آنها اندازه گیری شود و سپس بر اساس میزان پایین بودن فشار اکسیژن خون، تصمیم گیری شود.در مواردی ممکن است فردی حین خواب و یا موقع فعالیت دچار افت اکسیژن خون شود که لازم است پس از بررسی های تخصصی توصیه های لازم انجام گیرد.لذا به جانبازان شیمیایی توصیه می گردد تصمیم گیری در مورد مصرف اکسیژن ،مقدار آن و زمان آن را به متخصص مربوطه (ریه) واگذارنمایند. قابل ذکر است که وقتی به فردی توصیه به مصرف اکسیژن مدوام می شود لازم است مصرف طولاني مدت اكسيژن (ترجيحاٌ بيش از 16 ساعت در شبانه روز) داشته باشند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی جانبازان شیمیایی در دو زمان باید به پزشک مراجعه نمایند :در زمان پایداری علائم ریوی و در زمان تشدید علائم ریوی .در زمان پایداری یعنی زمانی که علائم ریوی کنترل شده می باشد و فرد لازم است در زمان مقرر و تعیین شده از سوی پزشک (معمولا سه ماه یکبار)جهت ارزیابی وضعیت ریوی مراجعه نماید. تشدید علائم ریوی زمانی است که در علائم ریوی زمان پایداری، تغییری رخ دهد که لازم است فرد سریعا به پزشک مراجعه نماید زیرا تاخیر در مراجعه و شروع درمان می تواند منجر به بستری در بیمارستان و احتمالا آسیبهای غیر قابل برگشت ریوی شود.

ادامه مطلب...